ایلان ماسک: هوش جامع مصنوعی در xAI مسائل مهم علمی را حل خواهد کرد

ایلان ماسک در جلسه‌ای در توییتر اسپیس اعلام کرد که هوش جامع مصنوعی در xAI به‌دنبال حقیقت می‌رود و به سؤالات مهمی پاسخ خواهد داد.

ایلان ماسک در جلسه‌ای صوتی در توییتر اسپیس به صحبت درباره شرکت هوش مصنوعی جدید خود، یعنی xAI پرداخت. او گفت این شرکت می‌خواهد یک هوش جامع مصنوعی (AGI) بسازد که به‌دنبال کشف واقعیت باشد و به سؤالات علمی بزرگی مثل این پاسخ دهد که چرا بشر هنوز نتوانسته است موجودات فضایی را پیدا کند.

ایلان ماسک در جلسه‌ای که به‌خاطر آن الگوریتم توییتر را دستکاری کرده بود تا افراد بیشتری صحبت‌هایش را بشنوند، گفت هدف اصلی شرکت جدید xAI این است که متوجه شود واقعاً در جهان چه اتفاقاتی درحال افتادن است. او گفت این شرکت یک هوش مصنوعی جامع می‌سازد که با سطح بالایی از حس کنجکاوی به‌دنبال واقعیت خواهد رفت و نزاکت سیاسی نخواهد داشت، بنابراین می‌تواند پاسخ‌هایی ارائه کند که به مذاق همه خوش نخواهد آمد.

ماسک گفت امیدوار است که این هوش مصنوعی بتواند مسائل مهمی مثل «پارادوکس فرمی» را حل کند؛ یعنی به ما بگوید که چرا در جهانی با عمر تقریباً 13 میلیارد ساله هنوز نتوانسته‌ایم حیات فرازمینی را ببینیم.

هوش جامع مصنوعی در xAI ماهیت ماده تاریک را کشف می‌کند

این میلیاردر جنجالی همچنین مدعی شد که هوش مصنوعی xAI می‌تواند به سؤالات مربوط به ماهیت ماده تاریک و انرژی تاریک پاسخ دهد. این ماده و انرژی که وجود آن‌ها صرفاً روی کاغذ مطرح است، احتمالاً حدود 95 درصد از عالم را تشکیل داده‌اند.

ایلان ماسک در xAI مجموعه‌ای از دانشمندان و متخصصان را گردهم آورده است که عده‌ای از آن‌ها قبلاً در شرکت‌های رقیب حضور داشته‌اند. برای مثال، «ایگور بابوشکین» یکی از این افراد است که پیش‌تر در OpenAI و برخورددهنده هادرونی بزرگ در سرن فعالیت داشته. بابوشکین در این جلسه گفت هدف این شرکت افزایش درک ما از جهان است.

ماسک در این جلسه اعلام کرد که به نظرش، هوش جامع مصنوعی درنهایت تولید خواهد شد و این اتفاق به‌زودی می‌افتد. پس او دو راه را در پیش روی خود دیده است؛ اینکه تماشاگر ساخت این فناوری باشد یا خودش هم در این مسیر مشارکت کند. او معتقد است که با xAI می‌تواند در این حوزه اثر بگذارد و شاید حتی سیستمی بسازد که بهتر از گوگل، OpenAI یا مایکروسافت باشد.

بنیان‌گذار xAI گفت پیش‌بینی می‌کند که هوش جامع مصنوعی تقریباً در حوالی سال 2029 تولید شود. بااین‌حال، می‌دانیم که برنامه‌های زمانی ایلان ماسک در گذشته همیشه محقق نشده‌اند.

منبع: دیجیاتو